wtorek, 16 maja 2023

Jan Brzechwa - patron naszej szkoły


 

Dnia 18.05.2023 r. odbędzie się ważne wydarzenie w historii naszej szkoły. W rocznicę nadania imienia Jana Brzechwy, szkoła otrzyma sztandar. Uroczystość zacznie się mszą świętą o godz. 8:00, następnie społeczność szkolna wraz z zaproszonymi gośćmi uda się do sali gimnastycznej na apel. Szkoła poprzez działania mające przybliżyć jej historię oraz zgłębić wiedzę na temat patrona, przygotowuje się na nadanie sztandaru od września.

Poniżej prezentujemy krótką notę biograficzną na temat Jana Brzechwy:

15 sierpnia 1898 roku urodził się Jan Lesman, bardziej znany jako Jan Brzechwa, poeta, tłumacz i satyryk, autor słynnych bajek, wierszy i powieści dla dzieci, a także adwokat i specjalista w dziedzinie prawa autorskiego. Pseudonim "Brzechwa" wymyślił jego wybitny kuzyn - poeta Bolesław Leśmian.

Jako student Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego wziął ponadto udział - jako ochotnik - w wojnie polsko-bolszewickiej, za co został odznaczony. A potem został adwokatem i specjalistą od prawa autorskiego.

Zawód prawnika - pod prawdziwym nazwiskiem Jan Lesman - wykonywał przez znaczną część życia. 

 W latach 20. Jan Lesman był współzałożycielem ZAiKS-u - przed wojną piastował tam stanowisko radcy prawnego (1924-1939), później zaś był prezesem (1957-1962). Po wojnie pracował także jako radca prawny Spółdzielni Wydawniczej "Czytelnik".

W 1938 roku pisarz wydał tom wierszy dla dzieci "Tańcowała igła z nitką", w następnym roku zaś zbiór "Kaczka Dziwaczka". Pomieszczone w tych dwóch książkach utwory to dziś niekwestionowany kanon poezji dla najmłodszych – oprócz wierszy tytułowych znalazły się tam także "Pomidor", "Żuraw i czapla", "Żuk", "Znaki przestankowe", "Sójka", "Na straganie", "W zoo" czy "Wrona i ser". 

Podczas II wojny światowej powstała najsłynniejsza powieść Jana Brzechwy – "Akademia pana Kleksa". Wydana już po wojnie w 1946 roku od razu wywołała zachwyt krytyki i czytelników. Pod koniec życia autor dwukrotnie powrócił do tytułowego bohatera pierwszej książki, wydając "Podróże pana Kleksa" (1961) i "Tryumf pana Kleksa" (1965).

Zarówno jego twórczość, jak i postawa obywatelska przyniosły mu kilka państwowych wyróżnień, m.in. nagrodę prezesa rady ministrów za twórczość dla dzieci i młodzieży w 1956 roku i nagrodę I stopnia ministra kultury i sztuki w 1965 roku.

Jan Brzechwa zmarł 2 lipca 1966 roku w Warszawie. 

Brzechwa zajmuje szczególne miejsce w sercach wielu pokoleń młodszych  i starszych Polaków, którzy jeszcze przed II wojną światową zachwycali się jego "Kaczką Dziwaczką", "Pomidorem" czy utworem "Tańcowała igła z nitką", później zaś czytali książki o Panu Kleksie i poznawali losy Pchły Szachrajki, rycerza Szaławiły czy Lisa Witalisa - by wymienić tylko niektórych bohaterów powołanych przez pisarza do istnienia.

 

Źródło:

https://www.polskieradio.pl/9/9034/Artykul/2766474,Jan-Brzechwa-poeta-niezapomniany-przez-dzieci-i-doroslych

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

     Język kaszubski w naszej szkole: informacje dla rodziców W naszej szkole istnieje możliwość uczęszczania na  lekcje języka kaszub...