środa, 15 marca 2023

Antoni Abraham- król Kaszubów

 

 
W ramach własnej historii i kultury szukaliśmy w Gdyni śladów po Antonim Abrahamie... . W głębi pomnik Antoniego Abrahama na placu  Kaszubskim w gdyńskiej dzielnicy Śródmieście. Przedstawia on Antoniego Abrahama, kaszubskiego działacza. Pierwotne plany budowy pomnika lub fontanny upamiętniających kaszubskiego aktywistę istniały już przed wybuchem II wojny światowej. Pomnik odsłonięty i poświęcony 23.06.2001 roku.
 
ANTONI ABRAHAM- KRÓL KASZUBÓW

Antoni Abraham urodził się 19 grudnia 1869 roku w osadzie Zdrada k. Mechowa w biednej rodzinie bezrolnego komornika Jana Abrahama i jego żony Franciszki z d. Czap. 

Uczęszczał do pruskiej szkoły powszechnej w Mechowie i Leśniewie. Świadomość narodowo-religijną Abrahama kształtował m.in. ks. Teofil Bączkowski (1838–1924), proboszcz mechowskiej parafii. Od wczesnej młodości regularnie brał udział w pielgrzymkach na Kalwarię Wejherowską. W młodości (podobno w wieku 16 lat) Abraham rozpoczął wędrówkę po Kaszubach, najmując się do dorywczych prac w gospodarstwach rolnych, leśnych, rybnych i przemysłowych. 

 Około 1889 r. A. Abraham mieszkał w Pryśniewie i w 1889 r. ożenił się z Matyldą Paszke (1860-1924) z Pryśniewa[1]. Mieli dwóch synów i trzy córki, z których jedna zmarła młodo. Synowie A. Abrahama uważali się jednak za Niemców; obaj zmarli w wyniku ran odniesionych podczas I wojny światowej, w której walczyli jako pruscy żołnierze[2].

Abrahamowie początkowo mieszkali w Orlu, a następnie w okolicach Sopotu[1]. Antoni Abraham pracował jako tragarz i woźnica, m.in. w browarze „Bergschlösschen Brauerei Zoppot” (Browar Zameczek Górski), w którym rozwoził piwo (1902–1903). Dorabiał też jako rzemieślnik. Kupił działkę i wybudował piętrowy dom przy Elisabethstrasse 15 (ob. ul. Karlikowska), w którym mieszkał w latach 1903–1908[3]. W 1976 r. w tym miejscu wybudowano 11-piętrowy dom mieszkalny spółdzielni „Kolejarz”. 

  W końcu 1918 r. został zastępcą członka Podkomisariatu Naczelnej Rady Ludowej na Prusy Królewskie, Warmię i Mazury

Razem z Tomaszem Rogalą z Kościerzyny był delegatem na konferencję pokojową do Paryża. W kwietniu 1919 r. przedarli się obaj przez kordon graniczny i dotarli do Warszawy, skąd wyjechali pociągiem przez Wiedeń i Bazyleę do Francji, by tam – podczas konferencji wersalskiej – żądać przyłączenia Kaszub do Polski:

 (Nie ma Kaszub bez Polonii, a bez Kaszub Polski)

informacje zaczerpnięto z:   https://pl.wikipedia.org/wiki/Antoni_Abraham


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

     Język kaszubski w naszej szkole: informacje dla rodziców W naszej szkole istnieje możliwość uczęszczania na  lekcje języka kaszub...