wtorek, 7 lutego 2023

Dzień radia

 

Już niedługo, bo 13 lutego będziemy obchodzić Dzień radia.  Zatem krótka jego historia dla wszystkich miłośników tego urządzenia. 

 

Znalezione obrazy dla zapytania radio zdjecieZnalezione obrazy dla zapytania radio zdjecieZnalezione obrazy dla zapytania radio zdjecieZnalezione obrazy dla zapytania radio zdjecie

 

Wynalazcą radia jest Nikola Tesla.  Powszechnie jednak  za twórcę radia uznaje się Guglielmo Marconiego, mimo iż przyznał się on do wykorzystania wcześniejszych prac Tesli w zbudowaniu radia.Tesla opracował konstrukcję cewki wysokonapięciowej, wysyłającej silne fale elektromagnetyczne i zaczął pracować nad urządzeniem, które mogłoby te fale odbierać. Jego patent na urządzenie do przesyłania i odbioru fal elektromagnetycznych był gotowy w 1900 roku, jednak ubiegł go w tym o kilka dni Marconi. Tesla walczył z Marconim o patent na radio, dowodząc, że jego wynalazek stosuje bez jego zgody wcześniej opatentowaną przez siebie cewkę, ale długie procesowanie się doprowadziło Teslę do bankructwa. Dobił go fakt przyznania Marconiemu nagrody Nobla za skonstruowanie radia, mimo iż korzystał on przy tym z teorii stworzonych przez Teslę.

 

Radio służyło początkowo do przekazywania znaków alfabetu Morse’a, a następnie dźwięku.

W roku 1993 rozpoczęło działalność pierwsze radio internetowe. Obecnie ponad 20 tysięcy stacji radiowych można słuchać przez Internet, a niektórych tylko tam. 

 


Polski odbiornik radiowy Pionier
Odbiornik radiowy w systemie DAB
 

Przed

Znaczenia słowa radio:

przyrostek radio- (w sensie nadawania bezprzewodowego) jest pierwszy raz notowany w słowie „radioconductor” (radioprzewodnik), utworzonym w roku 1897 przez francuskiego fizyka Édouarda Branly’ego od czasownika oznaczającego promieniować, z łacińskiego radius (promień koła, promień światła).

Słowo radio ma w języku polskim kilka znaczeń, z których najczęściej spotykane, to:

  • radiofonia, czyli system rozpowszechniania drogą radiową publicznie dostępnych audycji.
  • rozgłośnia radiowa – instytucja opracowująca i nadająca program radiowy. Zazwyczaj dysponuje własnym studiem radiowym, aparaturą do rejestracji i obróbki dźwięku oraz redakcją.
(zob. kategoria:Rozgłośnie radiowe).
  • radioodbiornik – urządzenie umożliwiające odbiór i odsłuchiwanie audycji radiowych.
(przykład: Włączyć radio. Radio grało na cały regulator. Radio tranzystorowe).
(przykład: Dalsze informacje otrzymacie przez radio).

Sposoby transmisji radiowej:

Informacja może być przesyłana w postaci:

  • zapisu fali dźwiękowej – wymaga wówczas radioodbiornika
  • zakodowanej (np. alfabetem Morse’a lub cyfrowej) – wymaga wówczas odkodowania przez odbiorcę

informacje zaczerpnięte z:  https://pl.wikipedia.org/wiki/Radio

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

     Język kaszubski w naszej szkole: informacje dla rodziców W naszej szkole istnieje możliwość uczęszczania na  lekcje języka kaszub...