środa, 11 stycznia 2023

NASI NOBLISCI

 Polscy laureaci literackiej nagrody Nobla – nazwiska, które trzeba znać!

Polscy laureaci literackiej nagrody Nobla – nazwiska, które trzeba znać!

Literacka nagroda Nobla przyznawana przez Akademię Szwedzką to prestiżowe wyróżnienie, dlatego jeśli jesteś miłośnikiem czytania książek, koniecznie sprawdź, jacy autorzy w ostatnich latach zostali w ten sposób uhonorowani – to doskonały sposób na to, żeby na swoją listę „do przeczytania” wpisać kolejne ciekawe pozycje książkowe. 

 Czy potrafisz wymienić polskich laureatów literackiej nagrody Nobla?

Polscy nobliści, którzy  zostali nagrodzeni Noblem:

Henryk Sienkiewicz, 

Władysław Reymont,

 Czesław Miłosz, 

Wisława Szymborska

 Olga Tokarczuk


Polskie książki nagrodzone nagrodą Nobla – jakie tytuły zdecydowanie warto umieścić na swojej liście „do przeczytania”?

Wiesz już, do kogo powędrowały polskie noble literackie. Teraz spróbujmy wymienić tytuły książek, które zdobyły tę nagrodę. W przypadku Henryka Sienkiewicza nie jest to takie proste. Dlaczego? Sienkiewicz nie otrzymał nagrody za konkretną powieść, Akademia Szwedzka w przypadku tego pisarza skupiła się na kompleksowym ujęciu jego twórczości. Rok 1905, kiedy Henryk Sienkiewicz, jako pierwszy dołączył do grona polskich noblistów w literaturze, to czas, w którym Polska nadal znajdowała się pod zaborami. Na odzyskanie wolności musieliśmy czekać aż do 1918 roku – wtedy, po 123 latach zaborów, Polska stała się niepodległym krajem. Właśnie dlatego, otrzymanie nagrody literackiej przez Sienkiewicza miało i nadal ma szczególnie historyczne znaczenie. 

 

Kolejnym polskim laureatem nagrody Nobla w dziedzinie literatury jest, jak wspomnieliśmy wcześniej, Władysław Reymont. Ta nagroda powędrowała na jego ręce za epopeję, jaką byli „Chłopi”. Nawet jeśli wcześniej nigdy nie czytałaś(eś) tej książki, już sam jej tytuł wiele Ci powie – Reymont niesamowicie plastycznie odmalował obraz polskiej wsi, dzięki czemu „Chłopi” to pasjonująca lektura dla osób, które są zainteresowane jej obyczajowością, zwyczajami, również religijnymi, zależnościami społecznymi itp. Z racji tego, że książka składa się z czterech części: jesień, zima, wiosna i lato, czytelnik ma szansę obserwować zmieniające się pory roku i modyfikacje, jakie w związku z tym zachodzą w życiu mieszkańców wsi, która jest nierozerwalnie związana z otaczającą ją przyrodą.

 Czesław Miłosz to polski poeta, laureat nagrody Nobla w dziedzinie literatury, który, podobnie jak Wisława Szymborska czy Olga Tokarczuk na stałe zapisał się w annałach naszej historii. W przypadku tych trzech postaci, tak samo jak wcześniej w odniesieniu do Henryka Sienkiewicza, nie można jednak wskazać jednej książki czy tomiku poezji, za który Akademia Szwedzka uhonorowałaby ich wyróżnieniem, jakim jest Nobel. Spróbujemy więc podpowiedzieć Ci, po jakie książki tych autorów zdecydowanie warto sięgnąć! W przypadku Olgi Tokarczuk szczególnie polecamy takie pozycje, jak” Prawie i inne czasy, „Bieguni” czy „Księgi Jakubowe”. Jeżeli chcesz się bliżej zapoznać z twórczością Czesława Miłosza zacznij od tomiku „Poemat o czasie zastygłym”, „Ocalenie” lub „Na brzegu rzeki”. Koniecznie na swojej liście czytelniczej umieść również znaną powieść Miłosza – „Dolina Issy”. Zamierzasz odkryć poetycki świat Wisławy Szymborskiej? W takim razie, nie pomiń w swojej lekturze tak interesujących tomików poetyckich, jak „Koniec i początek” oraz „Dlaczego żyjemy”. 
 

 Ale, ale…mówiąc o literackiej nagrodzie Nobla w kontekście Polski nie można zapominać również o tym, że Władysław Reymont to nie tylko „Chłopi”, a Henryk Sienkiewicz ma na swoim koncie o wiele więcej udanych powieści, niż „Ogniem i mieczem” czy „Quo Vadis”. Inne utwory Reymonta, które zdecydowanie zasługują na uwagę to, między innymi, „Komediantka” oraz – bardzo oryginalna powieść w repertuarze tego pisarza – „Wampir”. Analizując twórczość Henryka Sienkiewicza, obok wielu nowel, które zdecydowanie są w stanie skraść serce czytelnika, koniecznie warto sięgnąć również po powieść obyczajową „Rodzina Połanieckich”. Reasumując, polscy zdobywcy literackiej nagrody Nobla mają na swoim koncie wiele ciekawych utworów, które warto bliżej poznać. 
 

Henryka Sienkiewicza, Władysława Reymonta, Wisławę Szymborską oraz Czesława Miłosza większość osób zna ze szkoły. Książki Sienkiewicza i „Chłopi” Reymonta to kanon lektur, natomiast wiersze Miłosza i Szymborskiej na pewno niejednokrotnie były omawiane w czasie lekcji języka polskiego. Mamy jednak dla Ciebie małą radę: jeśli twórczość, któregokolwiek z tych polskich literackich laureatów nagrody Nobla nie przypadła Ci do gustu w okresie szkolnym, daj jej drugą szansę. Czasami nasze preferencje się zmieniają, w innych przypadkach do niektórych utworów trzeba dojrzeć, żeby zrozumieć ich geniusz, dlatego nawet jeśli początkowo powieści czy wiersze tych pisarzy nie zwróciły Twojej uwagi, koniecznie spróbuj do nich teraz wrócić. Bardzo możliwe, że ich odbiór będzie zupełnie inny. 

 PODSUMOWANIE: Wszyscy Ci  autorzy mają na swoim koncie niesamowicie ciekawe utwory i są jednymi z najbardziej popularnych literatów w Polsce. Ich twórczość zdecydowanie zasługuje na bliższą uwagę, ale my proponujemy zapoznanie się nie tylko z ich sztandarowymi książkami lub wierszami, ale również z mniej znanymi utworami. Mamy nadzieję, że zachęciliśmy Cię do kolejnej literackiej przygody. 

Informacje zaczerpnięte ze strony :  https://skupszop.pl/blog/polscy-laureaci-literackiej-nagrody-nobla-nazwiska-ktore-trzeba-znac

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dzień książki dla dzieci Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci został ustanowi...