poniedziałek, 22 listopada 2021

Dzień Pluszowego Misia

 

zd. z "Miś Uszatek i Przyjaciele" Cz. Janczarskiego
Dzień Pluszowego Misia został ustanowiony w roku 2002 na 100 urodziny pierwszego misia i obchodzimy go 25 listopada.
Historia pluszowego misia zaczyna się 14 listopada 1902 roku, kiedy to ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych Theodore Roosevelt, będąc na polowaniu, sprzeciwił się zabiciu młodego niedźwiadka. Świadkiem tego wydarzenia był Clifford Berryman, który uwiecznił tę historię na rysunku. Rysunek ukazał się w waszyngtońskiej gazecie, gdzie zobaczył go Morris Michtom, właściciel sklepu z zabawkami. Michtom wpadł na pomysł, aby wykonać kilka zabawek przedstawiających misia i zobaczyć, jak będą się sprzedawały. Jak można się domyślać, pluszowe misie sprzedawały się znakomicie. Producent zwrócił się z prośbą do prezydenta o zezwolenie nadania misiom imienia Teddy. Tak też miś nazywa się po angielsku.
Najbardziej znane misie zarówno serialowe jak i książkowe to:
Kubuś Puchatek, Miś Paddington oraz Mis Uszatek. Gumisie, Miś Yogi, Miś Coralgol
A TY którego misia lubisz najbardziej?







czwartek, 18 listopada 2021

Dzień życzliwośći

     Z okazji Światowego dnia Życzliwości i Pozdrowień przypadającego na 21 listopada (w niedzielę) uczennice z Koła Przyjaciół Biblioteki wykonały "Skrzynkę życzliwości". Okazało się, że wcale nie jest tak łatwo wymyślić wiele komplementów. Na szczęście mamy w bibliotece słowniki synonimów, które ułatwiły nam pracę ;-)

Przesyłam moc pozdrowień i pamiętajmy, że życzliwym warto być przez cały rok.












środa, 17 listopada 2021

"To wiem o Kaszubach"-pogadanka o regionie.

 "To wiem o Kaszubach"-pogadanka o regionie.

 Wiedza o najbliższym regionie dla najmłodszych jest ważnym elementem kształtowania tożsamości oraz poznawaniem miejsca zamieszkania. Dzieci z klasy OB uczestniczyły w spotkaniu, gdzie mogły posłuchać mowy kaszubskiej, zobaczyć stroje, w jakich ubierali się dawni mieszkańcy, poznać godło Kaszub. W trakcie spotkania dzieci oglądały książki wydane w języku kaszubskim oraz przedmioty użytkowe malowane we wzory haftu wejherowskiego. Podsumowaniem spotkania było odśpiewanie alfabetu kaszubskiego  oraz wspólne zdjęcie w bibliotece. 
 

środa, 10 listopada 2021

Święto Niepodległości

    Marsz Niepodległości

11 listopada to ważny dzień w naszej historii. W naszej szkole od poniedziałku 8 listopada trwały przygotowania do obchodów tego święta. Na korytarzach pojawiło się sporo gazetek ściennych poświęconych  wydarzeniom sprzed 103 lat. W bibliotece szkolnej uczniowie mogli zapoznać się z życiorysem Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego czy Wojciecha Korfantego. Na zajęciach Koła Przyjaciół Biblioteki uczniowie przeglądali kroniki szkolne, w których znajdują się informacje o tym, jak w naszej szkole na przestrzeni lat obchodziliśmy te uroczystości. Przypominamy fragment wiersza Kazimierza Wierzyńskiego:

"Ktokolwiek jesteś bez ojczyzny"

 A jak ciebie kto zapyta:
Kto ty taki, skąd ty rodem?
Mów, żeś z tego łanu żyta,
Żeś z tych łąk, co pachną miodem.
Mów, że jesteś z takiej chaty,
Co Piastowską chatą była,
Żeś z tej ziemi, której kwiaty
Gorzka rosa wykarmiła. 

Zachęcamy: zajrzyjcie na stronę w Internecie:
 
https://stylzycia.radiozet.pl/Wiersze-patriotyczne-na-11-listopada-Poznaj-utwory-na-Swieto-Niepodleglosci

Młodzież naszej szkoły uczestniczyła w obchodach gminnych święta Niepodległości. W marszu uczestniczyło 61 uczniów wraz z opiekunami (Pani Jagoda Sapieha i Pani Monika Pranczk) i Dyrektorem, Szkoły Panem Krzysztofem Grzenia. Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych oraz pokazy grup rekonstrukcyjnych uświetniły ten dzień.


 

poniedziałek, 8 listopada 2021

Spotkanie z autorem książki „Moje wędrówki po Rzymie. Mini przewodnik po wielkim mieście” Panem Krzysztofem Sapiehą

    8 listopada młodzież z klasy 8 Szkoły Podstawowej w Orlu gościła na lekcji Pana Krzysztofa Sapiehę – historyka i muzyka, który realizuje się również jako poeta i autor tekstów oraz muzyki do sztuk teatralnych. Tematem spotkania była najnowsza książka Pana Krzysztofa „Moje wędrówki po Rzymie. Mini przewodnik po wielkim mieście”, która jest efektem kilkudziesięciu podróży do stolicy Włoch, wielu przeczytanych książek, a także nieustającego zachwytu tym wiecznym miastem. Jak pisze sam Autor we wstępie do mini przewodnika „Rzym skradł nasze serca i wracamy do niego rokrocznie, a nawet częściej. Właściwie nie podróżujemy nigdzie indziej po świecie. Rzym i Włochy nam wystarczają i zapełniają każdą wolną chwilę”.

Pan Krzysztof Sapieha podarował również egzemplarz swojej książki bibliotece szkolnej. Dziękujemy.





piątek, 5 listopada 2021

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

    Przypadające 5 listopada - w rocznicę urodzin Walta Disneya (1901-1966) - święto jest jednym z wdzięczniejszych i nietypowych dni w bibliotecznym kalendarzu. Dzieci kochają bajki i chętnie je wypożyczają. Wbrew pozorom święto to nie jest skierowane wyłącznie do najmłodszych. Jego celem jest nie tylko przypomnienie postaci z czytanych i uwielbianych bajek, ale również zwrócenie uwagi na rolę wychowawczą i edukacyjną książek i filmów fabularnych, które uczą między innymi rozróżniania dobra od zła, prawidłowych postaw, koleżeństwa, chęci niesienia pomocy innym czy współczucia.
Z tej okazji uczennice z Koła Przyjaciół Biblioteki wykonały gazetkę ścienną. Dziękuję :)



czwartek, 4 listopada 2021

 JUŻ PO ŚWIĘCIE BIBLIOTEK SZKOLNYCH!

WYNIKI KONKURSÓW POŚWIĘCONYCH NASZEJ SZKOLNEJ BIBLIOTECE:


Szkolny Konkurs Plastyczny dla klas 1-6

 Z okazji Twojego święta, życzymy Tobie biblioteko…”

1 MIEJSCE- Aleksandra Radtke kl. 6

2 MIEJSCE- Jakub Tokarski kl 6

3 MIEJSCE- Antonia Zatwarnicka kl. 6 


Szkolny Konkurs Plastyczny  w kategorii klas 1-4

„Mój przyjaciel z wybranej lektury”


Dobra książka jest najlepszym z przyjaciół, taka sama dziś jak i w każdym innym czasie”.

                                                                                                   Martin Tupper

1 MIEJSCE- Magdalena Teśka kl. 1B

2 MIEJSCE- Oskar Hebel kl. 1B

 

 

Konkurs Czytelniczy „Super Czytelnik Jesieni 2021”                                                    i otrzymanie tytułu :

„Przyjaciela Biblioteki  Szkolnej”,  
z życzeniami, aby książka była nieodłącznym towarzyszem zabaw w czasie jesiennych dni dla:

ANETY GORZKIEJ Z KL. 8C W KATEGORII KLAS 5-8

URSZULI KANCZKOWSKIEJ Z KL. 3 B W KATEGORII KLAS 1-4




środa, 3 listopada 2021

PASOWANIE NA CZYTELNIKA UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH

    W dniu 27 października 2021r. uczniowie klas pierwszych spotkali się na uroczystości pasowania na czytelnika biblioteki szkolnej. Gościem honorowym była Pani wicedyrektor, p. A. Krampichowska, która dokonała aktu pasowania. Krótki program artystyczny przygotowali uczniowie z Koła Przyjaciół Biblioteki, którzy zaprezentowali urodziny Kopciuszka.  Oczywiście nie mogło zabraknąć zagadek z którymi dzieci poradziły sobie sprawnie, bez żadnych problemów. Przyrzeczenie wypowiedziane uroczyście  przez wychowanków p. H. Ogórkiewicz i p. J. Hebel zakończyło uroczystość. Dzieci otrzymały kartę biblioteczną oraz zakładkę do książki wykonaną przez nauczycieli świetlicy. Po spotkaniu wszyscy uczniowie udali się do biblioteki i wypożyczyli książkę.  



 

  WYCIECZKA DLA UCZNIÓW Z JĘZYKA KASZUBSKIEGO   W dniu 10 czerwca odbyła się wycieczka dla uczniów uczęszczających na język kaszubski w roku...